Windows 10 Hızlandırma Rehberi - Windows Nasıl Kurulur?

Windows 10 Hızlandırma Rehberi

 
Windows 10 Hızlandırma Rehberi
Windows 10 Hızlandırma Rehberi
Günümüz bilişim dünyasında her kesimden kullanıcı tarafından benimsenen işletim sistemi olan Windows 10’un hızlandırma ve optimize rehberine hoşgeldiniz. Temiz kurulumdan sonra veya yavaşlamış bilgisayarların kendine gelmesi için hazırlanan bu rehber sürekli güncellenecek olup siz kullanıcılarımıza yardımcı olmaya devam edecektir.
 
Hızlandırma Rehberi Video'su
Bu yazının özet hali video olarak şu an Youtube'da yayında. Sitedeki bilgileri kullandıktan sonra uygulamalı olarak video'muzdan da yararlanabilirsiniz.
 

Başlık Listesi

1 – Klişe Ayarlar
 • Genel Sistem Temizliğinin Yapılması

 • Efektlerin Kapatılması ve Görünüm Ayarlarının Düzenlenmesi
 • Başlangıçtaki Gereksiz Uygulamaların Kapatılması
 • Disk Birleştirme (Defrag) Yapılması
 • Dizin Ayarı
 • Güç Profili Ayarları
   
2 – Gelişmiş Ayarlar
 • Windows 10’daki Gereksiz Uygulamaların Kaldırılması
 • İnce Ayarların Yapılması
 • CPU Unpark Yapılması
 • Windows 10’daki Gereksiz Hizmetlerin Durdurulması
 • RAM Kullanımı Azaltmak
 • ReadyBoost Kullanmak

3 – Bilgisayar Performansını En Üstte Tutmak İçin Tavsiyeler
 • Temiz Kurulum İyi Performans
 • Sürücüleri Güncel Tutun
 • Windows Update Kullanım Şekli Önemlidir
 • Düzenli Bakım Yapın
 • Antivirüs Kullanın
 • Oyunlarda Daha Fazla FPS Almanın İncelikleri
 • Fiziksel Temizlik Gereklidir
   

4 - Bitiş

1- Klişe Ayarlar

Hızlandırma işleminin ilk başlığı olan klişe ayarlardan başlıyoruz. Klişe ayarlar dememizin sebebi, hemen hemen artık herkesin bildiği Windows hızlandırma konusunda akıla ilk gelen basit işlemler olmasından kaynaklanıyor. İlk adımdan konuya giriş yapalım.
   • Genel Sistem Temizliğinin Yapılması

Windows 10 yapısı itibariyle kullanıldıkça içinde çok fazla kalıntı dosya biriktiren bir işletim sistemi. Bu tip dosyalar çok fazla biriktiğinde bir yerden sonra sistemdeki bellek doluluk oranı oldukça artıyor bu da haliyle yavaşlama sorunlarını beraberinde getiriyor. Bu dosyaları tek tek silmek uzun süreceği için aşağıda linkini bıraktığım küçük yapılandırma ayarı uygulamasını çalıştırarak genel temizlik işlemini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. İşlem bitiğinde pencere kendiliğinden kapanacaktır.
 
   • Efektlerin Kapatılması ve Görünüm Ayarlarının Düzenlenmesi

Windows 10’da oldukça fazla efekt var ve bunlar tam manasıyla bir RAM düşmanı. Bu efeklerin nasıl kapatılacağını aslında hepimiz çok iyi biliyoruz ama yine de anlatmada fayda var. İlk olarak Windows arama çubuğuna veya tuşuna Gelişmiş sistem ayarlarını görüntüle yazıp sistem özellikleri penceresini açıyoruz. “Performans” başlığının altındaki “Ayarlar” butonuna tıklıyoruz. Performans seçenekleri penceresindeki seçeneklerden sadece Ekran yazı tipi kenarlarını düzelt kutucuğunu seçiyoruz ve uygula butonuna tıklayıp bu ayarlardan çıkıyoruz. 
 
Görsel Efektlerin Kapatılması
Görsel Efektlerin Kapatılması
Bu işlemi yaptıktan sonra bu maddede son yapmamız gereken saydamlık efektlerini kapatmak. Masaüstünde boş bir tarafa sağ tıklayıp Kişiselleştir seçeneğine tıklıyoruz. Açılan Windows 10 ayarları penceresinden sol taraftaki menüde yer alan Renkler’e tıklıyoruz ve Saydamlık Efektleri kısmından bu ayarı kapatıyoruz.
 
Saydamlık Efektinin Kapatılması
Saydamlık Efektinin Kapatılması
   • Başlangıçtaki Gereksiz Uygulamaların Kapatılması

Windows işletim sistemine sahip her bilgisayar açıldığı andan itibaren kurulu yazılımların bazıları da kendini başlangıçta açmaya çalışır. Eğer başlangıçta açılan yazılım sayısı fazlaysa bilgisayarın açılıp kendine gelmesi uzun sürebilir. Dilerseniz bunu ayarlayalım.

Arama çubuğuna Görev Yöneticisi yazın ve açın. Üstteki sekmelerden “Başlangıç” yazana tıklayın. Bizleri karşılayan listede bilgisayar açıldığı an kendini açmaya çalışan yazılımların listesini göreceksiniz. Burada bilgisayar için önemli olan antivirüs ve sürücülerinki hariç başlangıçta açılmasını istemediğiniz yazılımların üstüne sağ tıklayıp Devre dışı bırak kutucuğuna tıklayın.
 
Başlangıçtaki Gereksiz Uygulamaların Kapatılması
Başlangıçtaki Gereksiz Uygulamaların Kapatılması
   • Disk Birleştirme (Defrag) Yapılması

Bilgisayarda kullandığımız diskler zaman içerisinde düzensizliğe uğrar. Özellikle HDD olarak isimlendirdiğimiz sabit mekanik disklerde görülen bu düzensizlikten kastettiğim disk üzerinde sürekli silinip yeniden yazılan verilerin sıraya uygun olarak dizilmemesinden kaynaklanıyor. Bütünlüğün bozulduğu için de disk verileri okumakta zorlanıyor bu da düşük performans yaşamamıza sebebiyet veriyor. Aslında bunu evimizde darmadağın olmuş bir odaya benzetebilirsiniz. Hiç bir eşya olması gereken yerde değil ve aradığımız şeyi bulurken oldukça yoruluyoruz. ;)

Bu sebepten oluşan performans kaybını giderebilmek Disk Birleştirme veya İngilizce terimiyle Derfrag işlemini yapmamız gerekiyor. Windows arama çubuğuna veya butonuna Sürücüleri Birleştir ve İyileştirme yazın ve bu araca girin. Listeden C diskini seçin ve aşağıdaki En İyi Duruma Getir butonuna tıklayın. İşlem bittiğinde geçerli durum başlığının altında “Tamam” yazacaktır. Dilerseniz bilgisayarınızda mevcut olan diğer diskleri de birleştirerek diskin bütünsel bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Önemli Not: Eğer bilgisayarda kullandığınız disk SSD ise kesinlikle Disk birleştirme (Defrag) işlemini yapmayın. SSD türündeki disklerde disk birleştirme yapmanızın hiçbir yararı olmamakla birlikte diskin hücrelerinde büyük tahribat yaratmanıza sebep olabilir. SSD kullanıcıları aşağıda attığım görselde Zamanlanmış en iyi başlığının altında “Ayarları değiştir” butonuna tıklayarak otomatik Disk birleştirme işlemini kapatmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.
 
Disk Birleştirme (Defrag) Yapılması
Disk Birleştirme (Defrag) Yapılması
  • Dizin Ayarı

Windows’da herhangi bir dosyayı uygulamayı vs. ararken diskin içindeki bütün bileşenlerin dizin haline getirilmesi özelliğinden dolayı hızlı bir arama yapabiliyoruz fakat bu hızı çoğumuz farketmiyoruz bile. Diğer bir taraftan bu dizin ayarının sürekli açık olması nedeniyle disk fazla yoruluyor bu da performans kaybı demek. Dilerseniz bu ayarın nasıl kapatılacağını anlatalım.
 
“Bu Bilgisayar” uygulamasına girelim. Ardından Windows’un kurulu olduğu C diskinin üstüne sağ tıklayıp Özellikler seçeneğine girelim. Açılan pencerede aşağı kısımda “Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak içeriklerin de dizin haline getirilmesine izin ver” seçeneğinin yanındaki kutucuğu kaldıralım. Uygula butonuna tıklayalım.
 
Dizin Ayarı
Dizin Ayarı (1)
Ardından bizi aşağıdaki görselde görülen bir pencere karşılayacak. Değişiklikleri C:\ sürücüsüne, alt klasörlere ve dosyalara uygula’yı seçiyoruz ve Tamam butonuna tıklıyoruz.
 
Dizin Ayarı
Dizin Ayarı (2)
Tamam butonuna tıkladıktan sonra Öznitelikleri Uygulama Hatası isminde bir hata ile karşılaşacaksınız. Bu hatayı Tümünü yoksay olarak geçin.

Dizin Ayarı
Dizin Ayarı (3)
Ayarların uygulanması için küçük bir yükleme ekranını 5 - 10 dakika kadar bekleyeceğiz. İşlem bittiğinde kendiliğinden kapanacaktır.
   • Güç Profili Ayarları

Windows kullanan herkesin bildiği güç profili ayarları vardır. Güç Tasarrufu, Dengeli, Yüksek Performans ve Windows 10’a 2 sene önce eklenen Nihai Performans profili. Özellikle yüksek performans ve nihai performans bilgisayarından verim almak için kullanılan profillerden biridir. Bunları normalde Denetim Masası’ndaki Güç Seçenekleri kısmından seçebiliyoruz fakat Windows 10’da bazen sadece standart olarak Dengeli profili geliyor diğerlerini Güç Seçenekleri kısmında göremiyoruz.
 
Eğer sizde de bu profiller görünmüyorsa yapmanız gerekenler çok basit. Sol aşağıdaki Windows başlat butonunun üstüne sağ tıklayıp Mobility Center’ı açıyoruz. Mobility Center penceresinde aşağıdaki görselde işaretlenen kısımdan Yüksek Performans kısmını seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.
 
Güç Profili Ayarları
Güç Profili Ayarları

Peki Nihai Performans Nedir ve Bu Profili Nasıl Açacağız?

Nihai Performans profili Windows 10’a 1803 versiyonuyla birlilte 2 yıl önce gelen bir güç profilidir. İşlemciyi alabileceği maksimum frekansda çalıştırır. Bu haliyle kullanıcılara iyi bir performans sunar fakat Microsoft Nihai Performans modunu standart kullanıcıların değil büyük çaplı iş sunucularının kullanmasını tavsiye ediyor. Bu tavsiyesinden haraketle de Nihai Performans profilini işletim sistemi içerisinnde gizlenmiş ancak ancak açması oldukça basit.

Windows arama çubuğuna Komut İstemi yazıp bu uygulamaya giriyoruz. 
powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61 bu kodu kopyalayıp Komut İstemi penceresine gelip pencere içinde sağ tıklayarak yapıştırmak. Sonra Enter tuşuna basarak Nihai Performans profilini görünür hale getirebilirsiniz. Bundan sonra ister Mobility Center kullanarak ister Denetim Masası’ndaki Güç Seçenekleri kısmından Nihai Performans’ı aktif edebilirsiniz.
 
Nihai Performans Aktifleştirme
Nihai Performans Aktifleştirme
NOT: Isınma sorununa sahip bilgisayara ve özellikle dizüstü bilgisayarınız varsa kesinlikle Nihai Performans profilini açmayın. Nihai Performans sistemi sürekli olarak en hızlı çalışabilecek şekilde kullanmaya zorlar bu da ısınma sorunlarına ve dolaylı olarak performans kaybı ve daha farklı sorunlar yaşatabilir. Buna dikkat etmeniz gerekli.

2 – Gelişmiş Ayarlar

Klişe ayarlar başlığında anlatımını tamamladığımız basit ayarları yaptıktan sonra sıra gelişmiş ayarlara geldi. Burada yapacağımız ayarlar bilgisayarın performansına biraz daha olumlu anlamda etki gösterecek cinsten fakat şu uyarımı yapayım. Burada yapabileceğiniz ayarlar çok az bir ihtimal de olsa hatalar yaşamanıza sebebiyet verebilir. Bu yüzden her ihtimale karşı bilgisayarınızda sistem geri yükleme noktası lütfen oluşturmayı unutmayın
   • Windows 10’daki Gereksiz Uygulamaların Kaldırılması

Windows 10 bildiğiniz içinde çok fazla gereksiz uygulama barındıran bir işletim sistemi. Başlat menüsünü açtığınızda belki hiç kullanmayacağınız bir sürü uygulama göreceksiniz. Bunları silmeniz hem sistemdeki yükün azalmasına hem de arka planda çalışan uygulamaların azalarak belleğin rahatlamasına olanak sağlayacaktır. 

Gereksiz uygulamalardan kastımız Hava Durumu, Skype, Haberler, Haritalar, Paint3D, Ses Kaydedici gibi uygulamalar.

Dilerseniz bu uygulamaları başlat menüsünden tek tek üstlerine sağ tıklayıp “Kaldır” diyerek bilgisayardan kaldırabilirsiniz. 
Bu gereksiz uygulamaları kaldırmanın çok fazla yolu var fakat bunun için kullanılan hafif boyutlu basit bir program mevcut. 10AppsManager isimli bu programla kişisel kullanımlarınıza göre listeden silmek istediğiniz Windows 10 uygulamalarını seçip kolaylıkla kaldırabilirsiniz.
Gereksiz Uygulamaların Kaldırılması
Gereksiz Uygulamaların Kaldırılması
NOT: Store’u (Mağaza) kullanmasanız bile kaldırmamanızı tavsiye ederim çünkü Store uygulaması Windows 10’a tümleşiktir ve silmeniz sonucunda bilgisayarı kullanım sürecinde farklı sorunlarla karşılaşmanıza sebebiyet verebilir.
   • İnce Ayarların Yapılması

Şu an, Windows Hızlandırma Rehberi'nin en can alıcı noktasına gelmiş bulunmaktayız. Nedeni Windows’un hızlandırmada etkisini en çok farkedebileceğiniz ince ayarları bu madde de yapacağız. Şunu önceden hatırlatmam gerekiyor. Eğer hala sistem geri yükleme noktası oluşturmadıysanız lütfen oluşturun çünkü sistemin kararlılığını etkileyecek ayarlar yapacağız. 
Ultimate Windows Tweaker isimli program özellikle Windows’u en küçük ayrıntısına özelleştirme konusunda her türlü olanağı sunuyor. Biz bu yazıda sadece bu programın “Performance” kısmındaki ayarlarını bilgisayarımıza uygulayacağız. İlerleyen zamanlarda Ultimate Windows Tweaker’ın tüm nimetlerinden faydalanmak için programın nasıl kullanıldığı hakkında kapsamlı bir yazı yayında olacak.
Buradaki linkten Ultimate Windows Tweaker programını indiriyoruz. Programı açtığımızda sol tarafta “Performance” yazan sekmeye geçiyoruz ve ayarları aşağıdaki görseldeki gibi yapıyoruz. Ayarların tek tek ne işe yaradığını açıklamak yazıyı oldukça uzatacağı için bu programı nasıl kullanılacağını ele aldığım farklı bir içerikte hepsini anlatacağız.
Windows 10 İnce Ayarlar
Windows 10 İnce Ayarlar
Ayarları bu şekilde yaptıktan sonra sağ aşağıda yer alan Apple Tweaks butonuna basıyoruz. Ardından Ultimate Windows Tweaker’ı kapatıyoruz ve bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. Hızın tadını çıkarın. ;)
   • CPU Unpark Yapılması

Bilgisayarın önemli donanımlarından olan işlemci, Windows’un performansını belirlemede oldukça büyük etkiye sahip. İşlemcilerdeki çekirdekler bahsettiğimiz etkinin başında geliyor. İşlemcideki çekirdekler bilgisayardaki iş yükünü birlikte omuzlamak için var güçleriyle çalışırlar. Bu sayede işlemci daha yüksek performansta çalışır sonuç olarak bu durum bilgisayar kullanımımıza yansır.
Windows performanstan ziyade uzun süreli kullanımı önemsediğinden dolayı bigisayarımızdaki işlemcinin çekirdeklerinin yarısını kullanmaz ve güç tasarrufu sağlar. Bu duruma CPU Park denir. İşte biz kullanıcılar da uzun süreli kullanımdan çok performansı önemsediğimiz için işlemcide kullanılmayan çekirdekleri aktif edeceğiz bu işlemin adına da CPU Unpark deniyor. Tanımlamayı yaptıktan sonra bu işlemin nasıl yapılacağına geçelim.
NOT: Eğer ısınmaya müsait bir bilgisayarınız varsa özellikle de dizüstü bilgisayarın varsa lütfen CPU Unpark işlemini lütfen yapmayın. Buna rağmen CPU Unpark işlemini uygularsanız bilgisayar ısındıkça performans orantılı olarak düşer. Yukarıda klişe ayarlar başlığındaki güç profili ayarlarını uygulamanız ısınan bilgisayarlar için yeterlidir.
Bitsum firmasının geliştirdiği yazılım olan ParkControl yazılımı, işlemci optimizasyon konusunda kullanılacak en iyi yazılımlardan bir tanesi. Windows tarafından kullanılmayan işlemci çekirdeklerini devreye sokarak iyi bir performans artışı sağlıyor.
Bitsum ParkControl programını buraya tıklayarak indirin ve kurulumunu yapın ve aşağıda görselden yararlanarak anlatılanları uygulayın.
CPU Unpark İşlemi
CPU Unpark İşlemi
 1. Görselde kırmızı alanla gösterilen kutucuğa tıklayın ve Bitsum Highest Performance isimli güç profilini seçin.  
 2. Yeşil okla gösterilen “Make Active” butonuna basalım 
 3. Son olarak siyah kutucukla gösterilen “Apply” butonuna tıklayın ve aşağıdaki “OK” butonuna tıklayarak programdan çıkalım.
   • Windows 10’daki Gereksiz Hizmetlerin Durdurulması

Windows 10 yapısında içinde kullanıcıların hiç kullanmadığı hizmetleri içeren bir işletim sistemidir. Örneğin Cortana ve Cortona’ya bağlı çalışan hizmetler tamamen gereksiz. Zaten Türkiye’de çalışmayan sesli asistanın bilgisayarımızda açık olmasının gereği yok ve boşuna sistemde bellek harcıyor. Bunun gibi yüzlerce hizmetin kapatılması sistemin daha akıcı çalışmasına olanak sağlayacaktır.
Bu işlem için O%O firmasının geliştirdiği Microsoft sertifikalı ShutUp10 isimli yazılımı kullanacağız. İçinde neredeyse Windows’un derinliklerinde bulunan tüm hizmetleri liste olarak barındırıyor. Siz listeden istediğinizi tek tek seçerek kapatabilir veya programın size önerdiği hizmetleri kapatabilir veya tamamen hepsini kapatabilirsiniz seçim size bağlı. 
Gereksiz Hizmetlerin Durdurulması
Gereksiz Hizmetlerin Durdurulması
Yukarıdaki “Actions” butonuna tıklayın. “Apply only recommended settings” seçeneğine tıklarsanız programın önerdiği gereksiz hizmetleri kapatırsınız ki bunu seçmeniz daha iyi olur. “Apply all settings” seçeneğine tıklarsanızda Windows’daki gerekli gereksiz tüm hizmetleri kapatırsınız. Bunu seçmenizi pek önermiyorum çünkü ilerde kullanacağınız bir program bu kapattığınız gerekli hizmetlerden birine ihtiyaç duyabilir. Bu işlemi tamamladıktan sonra ShutUp10 programını kapatıp bilgisayarınızı yeniden başlatın.
   • RAM Kullanımı Azaltmak

RAM kullanımı azaltmak deyince aklınıza farklı tasarımlı kalitesiz bellek boşaltma programları gelmesin. Buradaki RAM kullanımı olarak kastettiğim şey Windows 10’un normalde boş olarak gösterdiği RAM miktarını gereğinden fazla önbellek dosyalarıyla doldurması. Windows 10’da görev yöneticisinden baktığınızda belli miktar RAM’in dolu belli bir miktarın da boş olduğunu görürsünüz. İşte bu boş olan kısım göründüğü gibi boş sayılmaz. Windows buraya sürekli önbellek dosyası atıyor fakat bunu boşmuş gibi gösteriyor. Bu önbellek dosyası zamanla o kadar birikiyor ki RAM’i şişiriyor ve bilgisayarda takılmalara hatta donmalara bile yol açabiliyor. Bazı Windows versiyonlarında bu sorun görünmezken bazılarında görülebiliyor fakat çözümü oldukça kolay.
Intelligent standby list cleaner ISLC isimli araç boş olarak görülen RAM’de oluşan önbellek dosyalarını düzenli aralıklarla temizliyor bu sayede RAM rahat bir nefes alıyor ve anlık takılmalara ve donmalara veda ediyorsunuz. Özellikle oyun oynarken anlık LAG ve takılma gibi sorunlar yaşıyorsanız bu çözüm etkili olabilir. 
Buraya tıklayarak ISLC aracını indirin. Sadece aşağıdaki görselde gösterilen iki kutucuğu işaretleyin ve sağdaki “Start” butonuna basın ardından programı kapatmayın simge durumuna küçültün. Kendisi arkaplanda çalışarak RAM’i temizleyecektir. 
RAM Kullanımı Azaltmak
RAM Kullanımı Azaltmak
  • ReadyBoost Kullanmak

ReadyBoost çoğu eski Windows sürümünde bulunan bir özellik. ReadyBoost bilgisayarda bulunan RAM’in yetmediği durumlarda bilgisayarınıza taktığınız USB bellek veya SD kart gibi harici depolama aygıtlarını RAM gibi kullanmasını sağlıyor. Günümüzde SSD kullanan bilgisayar çoğaldığından Windows gerektiğinde sistemdeki diski bellek olarak daha rahat kullanıyor ve ReadyBoost’a çok da gerek kalmıyor açıkcası bundan dolayı. Eğer kullandığınız bilgisayardaki RAM boyutu çok düşük ve HDD tipinde bir sabit disk kullanıyorsanız ReadyBoost kullanmanın az da olsa faydası olabilir.

Bilgisayara USB bellek veya SD kart taktıktan sonra “Bu Bilgisayar”a girin ve ordan USB belleğinizi veya SD kartınızın üstüne sağ tıklayarak “Özellikler” seçeneğine tıklayın. Açılan penceredeki sekmelerde ReadyBoost kısmına gelin. Bu cihazı ReadyBoost’a ada’yı seçin ve başka ayarlara dokunmadan Uygula kutucuğuna tıklayın.

ReadyBoost
ReadyBoost
NOT: Sistemi hızlandırmak için ayrılan alan bilgisayarınızın özelliklerine göre Windows tarafından belirleniyor. Sizin ordaki ayarları değiştirmenize gerek yok.
NOT: ReadyBoost sadece donanımı çok eski RAM’i düşük bilgisayarlarda kullanılabiliyor.

3 - Bilgisayar Performansını En Üstte Tutmak İçin Tavsiyeler

Windows hızlandırma işlemlerini artık tamamladığınıza göre belli bir düzeye kadar bilgisayarınızdan aldığınız verim artmıştır. Bu başlıkta ise bilgisayardan alacağınız performansı her zaman üstte tutabilmek için bazı tavsiyelerimiz olacak.
 •  Temiz Kurulum İyi Performans

Temiz kurulum ya da herkesin bildiği tabirle “Format Atmak” bilgisayarınızdan verim alabilmek için gereklidir. 6 ay da bir veya yılda bir kere temiz kurulum yapmayı tavsiye ediyorum. Özellikle de bilgisayarınıza bulaşan virüsleri temizlemenin en etkili yolu da format atmaktan geçer.
Web sitemizde bulunan Windows Nasıl Kurulur? rehberimizde temiz kurulum yapmayı detaylı bir şekilde anlattık. Temiz kurulumda önemli olan Windows’u indirdiğiniz kaynağın güvenilir olması ve diskin tamamen silinmesi. İçine zararlı yazılımlar olan backdoor açığı bırakılan Windows’lardan hem iyi bir performans alamazsınız hem de kişisel güvenliğiniz tehlikeye girekullandığınız Windows’dan hiçbir artık dosya kalmaması için istiyoruz. bilir bu yüzden kaynağı önemsiyoruz. Diğer taraftan da diskin silinmesini bundan önce
 • Sürücüleri Güncel Tutun

Bilgisayar donanımını ile işletim sistemi arasındaki iletişimi sağlayan en önemli unsur olan sürücüleri güncel tutmak Windows performansını en üstte için önemlidir. Donanımların sürücüleri sürekli üreticiler tarafından geliştirilir. Bu sürücülerin geliştirmelerini güncelleme olarak bilgisayarınıza indirdiğinizde donanımdan alınacak verimi arttıracağı gibi donanımda oluşan yaşanan hata ve sorunları düzeltmeye de yardımcı olabilir.
Sürücüleri güncellemenin farklı yolları var elbette fakat en sağlıklısı üreticinin sitesinden veya aygıt numarasını internetten aratarak elle kendiniz kurmanız. Bu konuyla alakalı kapsamlı bir rehber yakın zamanda yayında olacak. 
Otomatik sürücü kurma programlarının çoğu (biri hariç) sürücüleri güncellemeyi bırakın doğru olan sürücüyü bulmaktan bile aciz. Bu sebepten bilgisayarın kararlılığında bozulmalar yaşatan sürücü kurma & güncelleme yazılımlarını önermiyorum. Biri hariç dediğim programında kullanımını yukarıdaki paragrafta belirttiğim gibi sürücülerle alakalı kapsamlı rehberde anlatacağım.
 • Windows Update Kullanım Şekli Önemlidir

Windows Update, Microsoft tarafından işletim sistemine yayınlanan güncellemeleri kullanıcılara ulaştıran güncelleştirme hizmetidir. Bu güncelleştirmeleri yapmak her zaman için önemlidir. Sistem kararlılığını arttırmak ve güvenlik açıklarını kapatmak için güncellemeleri düzenli olarak yapmalısınız. Ama maalesef her gelen güncelleme yanında stabiliteyi getirmiyor. Microsoft’un Windows 10’a getirdiği her büyük özellik güncelleştirmesi tam bir fiyaskoyla sonuçlanabiliyor. Version 2004’deki sorunlar bunun en bariz örneği. Bundan önceki geçmişi de karadır özellik güncelleştirmelerinin.
Sizlere tavsiyemiz şu. Yeni çıkmış büyük özellik güncelleştirmelerini (1909’dan 2004’e geçiş gibi) çıktığı gün yapmayın. Üstünden 1 ay geçtikten sonra yapmanız çok daha iyi olacaktır çünkü o süre içinde hataları temizlenmiş olur. Hatta bu güncelleştirmeleri Update üzerinden yapmak yerinde temiz kurulum şeklinde kurarsanız çok daha iyi olur.
 • Düzenli Bakım Yapın

Windows’u kullandıkça zaman içerisinde çöp dosyalar bazı dizinlerinde birikir. Bunları ayda bir kere temizlemeniz sistemi rahatlatacaktır. Klişe Ayarlar başlığında Genel Sistem Temizliği adımında uyguladıklarımızı ayda bir kere düzenli olarak yapmanız yararınıza olur. Bunun haricinde sistemde bulunan sabit disk varsa Defrag yapmak ve gerekli güncellemeleri yapmak bu bakımın bir parçasıdır.

 • Antivirus Kullanın

Günümüz internet çağında bilgisayar kullanırken gerçek zamanlı koruma özelliğine sahip bir antivirusu sistemde bulundurmak zorunluluk haline geldi. İnternetten indirdiğiniz her türlü dosyalar içinde Virus, Trojan, Worm gibi onlarca farklı türü olan zararlı bileşenleri bilgisayarınıza indirme ihtimaliniz var. Antivirus yazılımları da tam bu noktada devreye giriyor ve bilgisayarı koruyor.
Normalde Windows 10, Defender isimli bir antivirus yazılımıyla geliyor fakat çok kapsamlı bir koruma sağlamıyor. Eğer çok fazla indirme yapmam sadece rutin şekilde bilgisayardan işlerimi hallederim derseniz Defender sizin için yeterlidir. Ama bilgisayar kullanımınızda farklı türden fazla dosya indirmesi yapıyorsanız kaliteli bir Antivirus yazılımını ihtiyacınız var. Piyasada adı en iyi olarak geçen antivirus yazılımları Kaspersky ve Eset NOD32. Bunlardan birini kullanmanız iyi bir güvenlik sağlar bilgisayarınızda.
 • Oyunlarda Daha Fazla FPS Almanın İncelikleri

Bilgisayar oyunculuğunda çok önemli bir kavram olan FPS, oyunda saniye başı görüntülenen kare sayısını ifade eder. Kısacası oyundaki akıcılığı belirleyen en büyük etkenlerden biri FPS’dir.
Yüksek FPS’in en önemli olayı sizin de bileceğiniz gibi güçlü donanımda bitiyor bu aşikar fakat elinizde kullandığınız bilgisayardan FPS konusunda daha iyi verim alabilmeniz için yapmanız gereken küçük adımlar da var elbette. Bunları aşağıda madde madde sıraladık.
 1. Bilgisayarınızdaki ısınma durumunu analiz edin. Isınan parçalar varsa alacağınız FPS’i düşürecektir. Bu ısınmanın farklı sebepleri olabilir. Bilgisayarınıza giren bir virus veya parçaların soğutmasında olan bir sorun ısınmanın kaynağı olabilir. Bu sorunun kaynağını bulup çözümlemesini halletmeniz gerekli. 
 2. Bu yazımızda anlattığımız Windows hızlandırma rehberini sırasıyla uygulayın. Yazıda anlatılan Windows hızlandırma yöntemleri aynı zamanda FPS’inizin artmasına büyük bir katkı sağlayacaktır. 
 3. Windows 10 oyun modunu kapatın. FPS’i yükseltmek için Windows 10’a eklenen özellik olan oyun modu FPS’i arttırmak yerine çoğu bilgisayarda FPS’i tamamen düşürüyor. Bunu kapatmak için aşağıdaki görsellerden yararlanabilirsiniz.
 a. Windows Ayarları’na girip Oyun kısmından Xbox Game Bar sekmesine gelin aşağıda belirtilen seçeneği kapatın ve kutucuğun işaretini kaldırın
Oyun Modu Kapatma
Oyun Modu Kapatma (1)
 b. Yakalamlar sekmesinden Arka Plan Kaydı kısmını kapatıyoruz.
Oyun Modu Kapatma
Oyun Modu Kapatma (2)
c.  Oyun Modu sekmesinden bu özelliği kapatıyoruz.
Oyun Modu Kapatma
Oyun Modu Kapatma (3)
d. Burdan oyun modunu kapatsak bile Oyun Modu’na bağlı olarak çalışan Xbox Oyun İzleme hizmeti arka planda çalışmaya devam ediyor. Bunu kapatmak için yapmanız gerekenler şu. Arama çubuğuna veya tuşuna Regedit yazın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi uygulaması açıldığında yeşil kutucukla gösterilen çubuğa 
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\
CurrentControlSet\Services\XboxNetApiSvc bu kodu yapıştırın. Sağ panelden açılan verilerden Start yazanın üstüne sağ tıklayıp “Değiştir”e tıklayın. Oradaki yazan 3 rakamını silin ve 4 yazın. Tamam butonuna tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Oyun Modu Kapatma
Oyun Modu Kapatma (4)
4. Eğer harici ekran kartına sahip (AMD veya Nvidia) dizüstü bilgisayarınız varsa oyunları harici ekran kartında çalıştırmanız FPS’inizi oldukça yükseltecektir. Bu ekran kartları oyunları çok daha rahat açar dizüstü bilgisayarlarda.
Oyunları Harici Ekran Kartına Alma
Oyunları Harici Ekran Kartına Alma
Windows ayarlarına giriyoruz ve Oyun kısmına giriyoruz. Sol tarafta yer alan Grafik Ayarları seçeneğine tıklıyoruz. Göz At butonuna tıklıyoruz ve açılan pencereden oynayacağınız oyunun kurulu olduğu dizinden uygulamasını (exe’sini) seçiyoruz. Seçtiken oluşan uygulama profilinden Seçenekler botununa tıklıyoruz. Sonra Grafik Tercihleri penceresi açılacak ordan Yüksek performans seçeneğini belirliyoruz ve Kaydet’e tıklıyoruz. İşlem tamamdır.
 
 •  Fiziksel Temizlik Gereklidir  
Dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayar farketmeksizin temizlik önemlidir ve sistem performansını doğrudan etkiler. Kasa içerisindeki tozlar, soğutucu fanların arasına dolan tozlar bunun yanında işlemcinin termal macunun uzun süreli kullanım sonucunda kuruması ve etkisini yitirmesi bunlar düzenli temizlik ve yenileme gerektiren unsurlardır.

4 - Bitiş

Windowsnasilkurulur.com olarak web sitemizin ana yazıları olan Windows kurulum rehberi ile Windows hızlandırma rehberlerinin sonuna geldik. Bu iki rehberdeki bilgileri kullanarak kusursuz bir Windows deneyimi yaşayabilirsiniz.