Windows 10 Kurulum Rehberi - Windows Nasıl Kurulur?

Windows 10 Kurulum Rehberi

Windows 10 Kurulum Rehberi
Windows 10 Kurulum Rehberi

Günümüz işletim sistemleri arasında adı en çok bilinen ve kullanıcılara basit yapısıyla hitap eden Microsoft'un geliştirdiği işletim sistemi olan Windows 10'un kurulum hakkındaki rehberine hoş geldiniz.

 

Başlık Listesi

 

1 - Kurulum Yapılacak Cihazın Seçilmesi

2 - Kurulumu Yapılacak Windows Versiyonunun Seçimi

3 - Windows 10 Disk Görüntüsü (İSO) İndirilmesi

4 - İndirilen Windows ISO Dosyasıyla Ön Yüklenebilir USB Disk veya DVD Oluşturma

5 - Kuruluma Başlamadan Önce Yapılacaklar

6 - Kuruluma Başlangıç / Sonu

7 - Kurulum Sonrasında Yapılacaklar

8 - Bitiş

1- Kurulum Yapılacak Cihazın Seçilmesi ve Gereken Sistem Gereksinimleri

Bilgisayarınızda veya başka bir cihaza Windows'u kullanabilmek bazı gereksinimlere ihtiyaç vardır. Bu gereksinimler donanım özellikleridir ve güzel bir Windows deneyimi yaşayabilmek için donanımınızın minimum bu özelliklere sahip olması gerekir. Eğer aşağıdaki Minimum sistem gereksinimlerini cihazınız karşılayamıyorsa Windows 10'u kurmak bazı sorunları beraberinde getirebilir.

 

NOT: Bu gereksinimlerin yanına gelen güncellemelere bağlı olarak ek gereksinimler de oluşabilir.

Windows 10 Minimum Sistem Gereksinimleri

İşlemci: Minimum 1GHz hızında 64bit veya 32bit mimarisinde işlemci

Sabit Disk Depolama Alanı: Minimum 32 GB depolama alanı

RAM Bellek: 32Bit Windows kurulumu yapacaklar için minimum 1GB RAM, 64Bit kurulum yapacaklar ise minimum 2GB RAM

Ekran Kartı: Minimum WDDM 1.0 sürücüsüyle birlikte en düşük DirectX 9 destekli üzeri ekran kartı.

2- Kurulumu Yapılacak Windows Sürümünün Seçimi

Farklı ortamlarda Windows kullanıldığı için o ortama uygun Windows sürümleri geliştirilmiştir. Örneğin standart kullanıcılar için Windows 10 Home veya Home Single Language veya orta büyüklükteki iş yerleri ya da yazılım geliştirme işleriyle uğraşanlar için Windows 10 Pro vs. sürümleri bulunmaktadır. Dilerseniz bu sürümleri daha yakından inceleyelim.

 

Farklı ortamlarda Windows kullanıldığı için o ortama uygun Windows sürümleri geliştirilmiştir. Örneğin standart kullanıcılar için Windows 10 Home veya Home Single Language veya orta büyüklükteki iş yerleri ya da yazılım geliştirme işleriyle uğraşanlar için Windows 10 Pro vs. sürümleri bulunmaktadır. Dilerseniz bu sürümleri daha yakından inceleyelim.

 1. Windows 10 Home

Genel anlamda çoğumuzun kullandığı ve standart kullanıcıların kullandığı sürümdür. İçinde kişisel kullanıcı için gerekli temel özellikler bulunur ve diğer sürümlere göre daha uygun bir lisans fiyatına sahiptir. Bunun yanında tabletlerde de kullanılan sürümdür.

a.a Windows 10 Home Single Language

Windows 10 Home'un aynı özelliklerine sahip olup tek farkı tek bir dil seçilip kullanılmasıdır ve bu dil değiştirilmez. Windows 10 Home'un alt varyasyonudur.

Not: Bazı yöntemlerle dil kısmen değiştiriliyor ancak sistemin dili tamamen değiştirmek imkansızdır.

 1. Windows 10 Pro

Windows 10 Pro, Windows 10 Home ile birlikte gelen temel özelliklerin yanında bazı bilşenlere sahip olarak kullanıcılara sunulur. Genellikle iş yerlerinde ve ofislerde kullanılan Windows 10 Pro'nun farkları şunlardır:

 • Windows 10 Pro Bitlocker Özelliğiyle Gelir

Bitlocker, Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlardaki disk sürücülerini şifrelemeyi sağlayan bir sistemdir. Veri güvenliğini sağlar.

 • Windows 10 Pro Uzak Masaüstü Özelliğiyle Gelir

Windows 10 Pro ile başka Windows bilgisayarlara uzaktan bağlanabilir ve kontrol edebilirsiniz. Windows 10 Home'da ise uzaktan bağlanma özelliğini kullanabilirsiniz ama kontrol edemezsiniz.

Not: Bunların yanında Windows 10 Pro Hyper-V, İş için Windows Güncellemeleri, Grup İlkesi, Etki Alanı (Domain) Üyeliği gibi özellikleri içinde barındırır.

 1. Windows 10 Enterprise

Özellikle büyük işletmeler ve BT uzmanları için geliştirilen Windows 10'un Enterprise sürümü Windows 10 Pro'nun kapsadığı özelliklere sahiptir. Bunun yanında Windows 10 Enterprise Microsoft Defender Gelişmiş Koruması (ATP) ve uzun süreli destek gibi özelliklere sahiptir.

c.c Windows 10 Enterprise LTSC

Windows 10 Enterprise'ın alt varyasyonu olan LTSC Windows 10 sürümleri arasında en hafif en stabil Windows sürümüdür. İçinde diğer sürümlerde bulunan hizmetler, uygulamalar dahil edilmez ve düzenli güncelleme yayınlanmaz. (Güvenlik hariç) Microsoft bu sürümü bilgisayarında önemli bilgiler depolayan ve uzun süre stabilite arayan işletmeler için geliştirmiştir. Bunun yanında Windows 10 LTSC banka ATM'leri gibi spesifik cihazlarda da kullanılır. LTSC sürümü içinde diğer Windows 10 sürümleri arasındaki en büyük farklar şunlardır;

 • Windows 10 LTSC diğer sürümler gibi sürekli güncellemelere tabii değildir.

Windows 10 LTSC'nin özellikle iş sektöründe kullanılması hedeflendiğinden dolayı işletmeler, içinde önemli bilgiler barındıran bilgisayarlarında sürekli gelen güncellemelerle sistem tutarlığının bozulmasını istemez. Microsoft bu sebeple de LTSC'ye düzenli olarak özellik güncellemeleri yayınlamaz. Sadece güvenlik güncellemeleri yayınlanır. Güncellemeler haricinde LTSC sürümü 2 veya 3 yılda bir üst sürüme geçer ve sürümlerin baştan kurulması gerekir. En son yayınlanan sürüm 1809'dur.

 • Windows 10 LTSC'nin içinde dahili uygulamalar yok.

Windows 10'nun diğer sürümlerinin tersine LTSC'de hazır olarak gelen fotoğraflar videolar haritalar Microsoft Store vb. uygulamalar bulunmaz. Hedeflenen çalışma alanında bu uygulamalara ihtiyaç duyulmaması düşünüldüğünden dahil edilmemiş.

Bu özellikler kulağa oldukça hoş geliyor olabilir fakat Microsoft bunu standart kullanıcıların kullanmasını kesinlikle istemiyor. Özellikle güncelleme konusundaki eksikliklerden dolayı standart kullanıcılara hitap etmediği biliniyor fakat Microsoft LTSC'nin kişisel bilgisayarlara kurulmasını engelleyecek bir yöntem de kullanmamış. Benim görüşüm aşırı bir performans takıntınız yoksa kullanmanızın pek bir manası yok.

 1. Windows 10 Education

Windows 10'un en kapsamlı özelliklerine sahip sürümdür. İsminden de belli olduğu üzere eğitim ortamlarında kullanılmak için tasarlanmıştır.

 

Aşağıdaki resimde Windows sürümlerinin hangi özelliklere sahip olduğu gösteren tabloyu inceleyerek bütün farkları ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

 

Windows 10 Sürüm Farkları
Windows 10 Sürüm Farkları

Asıl soru bunların hangisini indirmeliyim?

 

Burada hangi Windows sürümünü indirmeniz gerektiği konusu size bağlı. Eğer standart bir kullanıcıysanız, internette gezinmek oyun oynamak vs. gibi işlemler için Windows 10 Home'u rahatlıkla kullanabilirsiniz.

NOT: Temel olarak kullanılan işletim sistemi yapısı zaten hepsinde aynıdır. Sadece birbirleri arasında sahip oldukları bileşen farklarından dolayı sürümlere ayrılırlar.

3 - Windows Disk Görüntüsü (ISO) İndirilmesi

Windows 10 kurulumu yapabilmek için Windows’un ISO formatı haline ihtiyacımız var. Peki ISO nedir biraz bundan bahsedelim.

ISO Formatı Nedir?

ISO içinde yüzlerce farklı dosya formatını barındıran CD imajıdır. ISO dosyaları kalıp şekliyle de anılırlar ve Windows gibi diğer çoğu işletim sistemi ISO dosyası şekliyle kullanıcılara sunulur. Bunun sebebi başta dediğimiz gibi işletim sistemleri yapıları itibariyle çok fazla ve farklı türlerde dosyalar içermekte olup bunların tek bir paket halinde sunulması gerekir. Diğer bir sebebi de ISO dosyalarının bootable (önyüklenebilir) fonksiyona sahip olmalarındandır.

 

Şimdi de ISO dosyalarının hangi yollarla indirebiliriz bu konu hakkında bilgi verelim.

a – Resmi Kaynaktan Windows ISO İndirme

Microsoft’un resmi Windows indirme için oluşturduğu buradaki sayfadan Windows indirme aracını kullanarak basit bir şekilde ISO kalıbını edinebilirsiniz. Bu aracı kullabilmek için bilgisayarınızda Windows işletim sistemi olması gerekmekte.

NOT: Windows işletim sistemi kullanmıyorsanız ve başka bir kaynaktan da Windows indirmek istemiyorsanız yine yukarıda linkini bıraktığım Microsoft’un resmi sitesinden Windows indirme aracı kullanmadan direk indirme linki verilmiş bir şekilde ISO’yu indirebilirsiniz. Örneğin Android bir cihaza depolamak için Windows ISO’su indirmek istiyorsanız yine linki verilen adresten ISO’yu sorunsuz bir şekilde direk indirebilirsiniz. Microsoft bu kolaylığı her türdeki cihazı kullanan kişiler için sunmuş.

b - 3. Taraf Sitelerden Windows ISO İndirme

İnternette binlerce Windows ISO’sunu indirmeye sunan siteler var. Çoğunluk olarak herkes buralardan Windows indirerek kurulum yapar fakat dikkate alınması gereken bir durum var o da indirme yapmayı düşündüğünüz sitenin güvenli olması. ISO’nun içine zararlı yazılım entegre edilen Windows’lar var ve bunlar kullanıcı için çok büyük bir tehdit. Bilgilerinizin çalınması sistemin kararlı çalışmaması gibi bir sürü sorunla karşılaşmamak için doğru güvenilir sitelerden Windows indirmeye özen göstermek gerekli. Biz windowsnasilkurulur.com olarak sizlere güncel ve “güvenli” olarak Windows ISO’larını sunuyoruz. Buraya tıklayarak güncel Windows 10 ISO'larını indirebilirsiniz. Elbette sizlerde bildiğiniz yerlerden indirme işlemini yapabilirsiniz.

c - Bonus: Herhangi Bir İşletim Sisteminde Kendi Windows ISO’nuzu Oluşturun

Farkındaysanız sürekli bir kaynağa bağlı olarak indirme yapmaya çalışıyoruz. İstersek kendi Windows ISO’muzu en güncel şekilde oluşturabiliriz. UUP yöntemiyle kendi ISO’muzu oluşturabilir içeriğinde değişiklik yapabiliriz. (İstediğiniz Windows sürümünü tek olacak bir şekilde ISO kalıbına dahil edebilirsiniz, son güncellemeleri ISO’nun içeriğine ekleyebilir, Net Framework paketlerini ISO’ya ekleyebilir ve daha fazlası.) Üstelik bunu yaygın olarak kullanılan Linux, MacOS işletim sistemleri üzerinden bile yapabiliriz. 

UUP Yöntemi en güvenli ve güncel Windows 10 ISO indirme yöntemlerinden biridir.

UUP yöntemiyle  Windows ISO'su oluşturmak her kullanıcıya hitap etmediği için onu bu yazıya dahil etmedik. Sitenin İçindekiler kısmında bulunan Diğer Rehberler kategorisinde Kendi Windows ISO'nuzu Hazırlamak | UUPDump Kullanım Rehberi başlığındaki yazıyı inceleyebilirsiniz.

4 - İndirilen Windows ISO Dosyasıyla Ön Yüklenebilir USB Disk veya DVD Oluşturma

Eğer Windows ISO kalıbımızı edindiysek bunu bilgisayarımızda Windows kurulumu için kullanabilmek için bir USB diske veya DVD’ye yazdırmamız gerekli. Bu yazdırma işlemleri için gereken bazı yazılımlara ihtiyacımız var. Bunların anlatımına geçmeden önce bahsedilmesi gereken kavramlar var

UEFI ve BIOS Nedir?

Bilgisayarlarımızın en temelinde bulunan çekirdek yazılıma BIOS diyoruz. Bilgisayardaki donanımları kontrol eder ve işlemciye bu donanımların bilgilerini aktarmada görev alır. BIOS aynı zamanda kullandığımız işletim sistemlerinin çalıştırılmasında önemli bir rol oynar. Biz de bilgisayarımıza bir işletim sistemi kuracağımız zamanlarda BIOS arabirimini kullanırız. Genellikle basit bir arayüze sahip olan BIOS yazılımı uzun süre zarfında aynı görünüme sahip olmuştur ve aynı özellikleriyle kullanılmıştır. Ta ki UEFI çıkana kadar. UEFI ise BIOS’un daha geliştirilmiş bir hali olarak da anılabilir. Daha gelişmiş bir arayüz ve çok daha fazla özellik sunmasının yanında çok daha iyi bir performans sunan UEFI, çoğu yeni bilgisayar modellerinde yer alıyor.

Buna bağlı olarak bilgisayarımıza kuracağımız Windows’u ya UEFI ya da eski tip BIOS’a sahip bilgisayara göre ayarlamamız gerekiyor. Fakat bu ayarlamaya geçmeden önce asıl yapmamız gereken bilgisayarınızın BIOS mu yoksa UEFI mi olduğunu öğrenmek.

 • Windows tuşu ile R tuşuna aynı an da basıp çalıştır ekranına gelelim.

 • Aç boşluğuna msinfo32 yazalım ve Tamam butonuna tıklayalım. 

   

  Bilgisayarım UEFiİ mi BIOS Mu
  UEFİ mi BIOS Mu?

 • Açılan “Sistem Bilgisi” penceresinde BIOS Modu satırını bulalım değer kısmına bakalım. Bu alanda Eski yazıyorsa BIOS, UEFİ yazıyorsa da UEFİ bir sisteme sahip olduğumuzu öğreniyoruz.


  BIOS Modu Görseli

NOT: Bu yöntemin haricinde bilgisayarınızın UEFI mi BIOS mu olduğunu öğrenmek için bir yol daha var. Eğer bilgisayarınızda hali hazırda Windows kuruluysa ve bilgisayarı ilk açtığınızda ekranda anakart üreticisinin logosu veya bilgisayar üreticisinin logosu çıkıyorsa UEFI, Windows 10 logosu çıkıyorsa BIOS’dur.

USB Diskle Windows Kurulum Medyası Hazırlama

Günümüzde bilgisayarlara en çok USB Disk kullanarak Windows kurulumu yapılıyor. Bunun nedeni USB Disklere çok kolay şekilde ISO dosyasını yazdırabiliyoruz ve taşıma açısından da kolaylık sağlıyor. İşlemlere başlamadan önce en az 8GB depolama boyutuna sahip bir USB belleğe sahip olduğunuzdan emin olun.

 

Buradaki adresten Rufus isimli yazılımı indirelim. İndirdikten sonra Rufus’u çalıştırdığımızda kullanımı oldukça basit bir arayüz bizleri karşılayacak. Aygıt kısmından Windows kurulumu için kullanacağımız USB Diski seçeceğiz. Bu kısımda doğru diski seçtiğinize emin olun çünkü ISO kalıbı yazdırılacağı için seçilen aygıt biçimlendirilecek yani içindeki her türlü dosya silinecek bu sebeple USB diskinizde önemli veriler varsa yedeklemeniz gerekiyor. Bundan sonra Önyükleme Seçimi kısmından sol taraftaki seç butonuna tıklayarak açılan pencerede indirdiğimiz Windows ISO’sunu seçelim. Disk Bölümü Düzeni kısmından ise yapabileceğimiz iki ayar var. Bunlardan biri GPT diğeri ise MBR. Hangisini seçeceğinizi şöyle açıklayalım;

 • UEFI sistem için Windows kurulumu yapılacaksa GPT disk bölümü düzeni

 • BIOS sistem için Windows kurulumu yapılacaksa MBR disk bölümü düzeni

Gerekli seçimleri yaptıktan sonra Başlat tuşuna tıklayarak Rufus’un ISO kalıbını USB belleğemize yazdırmasını bekleyelim. Zaten seçtiğiniz ISO’ya ve sistem özelliklerine göre de Rufus gerekli ayarlamaları yapıyor ama yine de kontrol etmeyi ihmal etmeyelim.

 

Rufus
Rufus

DVD ile Windows Kurulum Medyası Hazırlama

Günümüz teknoloji dünyasında DVD’ler ne kadar eskimiş olsa da hala kullananlar olacağını düşündüğüm için kısa bir şekilde DVD’lere nasıl Windows 10 ISO’su yazdırabiliriz buna değinelim. 

 

Eski Windows’larda programlar arayıcılığla ISO dosyalarını DVD’ye yazdırırdık fakat Windows 10’da dahili özellik olarak gelen ISO yazdırma seçeneyiğle bu işlemi basit bir şekilde yapabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece indirdiğiniz ISO’nun üstüne sağ tıklayıpDisk Görünütüsü Yaz” seçeneğine tıklıyoruz. Açılan pencerede DVD’yi taktığımız yazıcıyı seçip ISO yazdırma işlemini başlatıyoruz. Daha eski Windows sürümlerini kullanıyorsanız Nero vb. programları kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz fakat USB bellek kullanarak Windows kurulum medyası oluşturup kullanmanız daha kolay olur.

5 - Kuruluma Başlamadan Önce Yapılacaklar

a. Kişisel Verilerin Yedeklenmesi

Artık Windows’muzu kurmak için gereken kurulum medyamızı da oluşturduğumuza göre Windows 10 kurulumuna geçebiliriz ancak yapmamız gereken birkaç küçük şey daha var. Bildiğiniz üzere bu içerik sıfırdan temiz bir şekilde Windows 10 kurulumunu yapmayı anlatan bir yazı olduğundan kurulum işlemi esnasında bilgisayarınızda bulunan verileri silinmesi üzerine anlatım yapmaya devam edecek. Kısacası Windows 10 kurulumu yaparken diğer tabirle “Bilgisayarı formatlarken” diskin içinde bulunan tüm dosyalar tamamiyle geri dönüşü olmaksızın silinecek. Bu yüzden bilgisayarınızda bulunan ve siz kullanıcılar için önemli dosyaları USB Bellek vs. gibi harici depolama alanlarına yedeklemenizi tavsiye ederiz.

b. Sürücülerin İndirilmesi

Sıfırdan Windows kurulumu yapacağımız için bilgisayarın donanımlarının daha stabil ve uyum içinde çalışmasını sağlayan sürücüler de silinecek. İnternetteki diğer anlatılan Windows kurulumu yazılarından farklı olarak formatı attıktan sonra aygıt sürücülerini indirmek yerine, kuruluma başlamadan önce sürücüleri indirip bir USB belleğe veya depolama aygıtına atmanız gerekiyor. Bunu istememizin sebebi siz Windows’u kurar kurmaz internete bağladığınızda Windows Update sürücüleri güncellemeye başlayacak fakat hepsini birden indirmeye çalıştığından hatalara meydan verebilir ve bu durum haricinde Windows Update sürücüleri güncellerken siz de o arada sürücü indirip kurmaya çalışırsanız bu da ayrı sorunlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden kurulum bittikten sonra sürücüleri kendimiz kurup gereken yerleri Windows Update arayıcılığla güncelleyeceğiz. Bu konuyu yeri geldiğinde ilerleyen başlıklarda daha ayrıntılı işleyeceğim. Bilgisayarınıza uygun aygıt sürücülerini indirmenin farklı yolları var elbette ama tavsiyem bunları tek tek elinizle indirmeniz olacaktır. İnternette yüzlerce otomatik sürücü indirme yazılımı var fakat bunlar her zaman bilgisayarınıza uygun sürücüyü bulamıyor ve uyumsuz sürücüleri bilgisayarınıza indiriyor ve kuruyor. Bu da ilerleyen zamanlarda bilgisayarınızda düşük performans sorunları veya farklı hatalar oluşturmaya neden oluyor. Peki sürücüleri nasıl indirip bir depolama aygıtına yedekleyeceğiz bunu kısa bir şekilde anlatalım.

 

 • Dizüstü bilgisayar kullanıcısıysanız üreicinin resmi sitesine girelim. Sürücüler kısmından bilgisayarınıza özel seri numarasını girerek (Seri numarası genellikle dizüstü bilgisayarın alt kısmında yazar.) bütün sürücleri indirip USB belleğe yedekleyebilirsiniz. 

   

NOT: Üreticiler dizüstü bilgisayar sürücülerini o bilgisayarın donanımına göre modifiye edebiliyor bu sebeple dizüstü bilgisayarınız varsa sürücülerini kendi sitesinden kurmaya özen gösterin.

 

 • Normal bir masaüstü bilgisayara sahipseniz sürücülerinizi şu şekilde indirebilirsiniz.

1. www.driverscloud.com adresine giriyoruz. Sağ üst kısımda “FR” yazan dil seçimi kutucuğunu “EN” olarak değiştirip dil seçimimizi İngilizce olarak ayarlıyoruz.
 
2. Sitenin logosu altında büyük harflerle belirtilmiş “START” butonuna tıklıyoruz.
 
3. Bizi aşağıdaki gibi bir kısım karşılayacak. Ordaki “İnstall” butonuna tıklıyoruz ve bilgisayar özelliklerimizi tanımlanmasını sağlayacak olan küçük boyutlu yazılımın indirip kurulumunu yapıyoruz. (Kurulum esnasında gelen her mesaj kutucuğuna Ok veya Tamam diyerek ilerliyoruz.)
 
Sürücüleri İndirme
DriversCloud (1)
 
4. Kurulum işlemini tamamladıktan sonra bizi aşağıdaki görseldeki gibi bir pencere karşılayacak. “Detect” botununa tıklayıp DriverCloud’un cihaz özelliklerimizin taranmasını bekliyoruz. Çok kısa sürecek bir işlemdir. 
 

Sürücüleri İndirme
DriversCloud (2)

5. İşlem son bulduğunda internet tarayıcısında yeni bir sayfa açılacak. Orda “My Drivers” butonuna tıklıyoruz ve indireceğimiz sürücülerin listesine ulaşıyoruz. Sağ tarafta indirme butonlarını kullanarak bilgisayarımıza uygun sürücüleri tek tek indirip UBS bellek veya türevi bir depolama aygıtına kopyalıyoruz.

c. Yardımcı Yazılımların İndirilmesi

Windows işletim sisteminde kullanacağınız bazı programların veya oynayacağınız oyunların düzgün çalışması için gerekli yardımcı yazılımlar vardır. Bunlar Visual C++ kütüphaneleri, Java, Flash, Direct X ... gibi yazılımlar. Bunları tek tek indirmek zahmetli olacağı bazı kaynaklarda paket haline dönüştürülmüş halde sunuluyor. Yapmanız gereken sadece bu paketi indirip bir depolama aygıtına yedekleyip Windows kurulumunu yaptıktan sonra paketi çalıştırıp kurulumun bitmesini beklemek. Bu sayede kullanacağınız programlarda sorun yaşama ihtimaliniz oldukça azalacak bilgisayarınızdan daha sağlıklı bir kullanım deneyimi yaşayacaksınız. Paketi buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Kullanımını ilerleyen aşamalarda anlatacağım.

6 - Kuruluma Başlangıç / Sonu

Bilgisayarımıza kurmak istediğimiz Windows sürümünü seçtik. Windows ISO kalıp dosyamızı indirdik ve ISO kalıbını USB bellek veya DVD’ye yazdırdık. Sonra kuruluma başlamadan önce yedeklenmesi gereken bileşenleri de bir depolama aygıtına kaydettik. Bütün bu işlemleri hallettikten sonra kuruluma başlayacağız.

NOT: Anlatımı yaparken kullanılan görsellerdeki ayarlar sizinkinden farklılık gösterebilir.

 

1. Bilgisayarımıza, Windows yazdırdığımız USB belleği veya DVD’yi takıyoruz ve bilgisayarı kapatıyoruz.

 

2. Şimdi bilgisayarı yeniden açıp BIOS’a giriyoruz. (BIOS’a girmek için F1, F2, F3, F4, F5 veya Delete, ESC gibi tuşları kullanıyoruz. Anakart modelinize göre BIOS’a giriş tuşları değişkenlik gösterebiliyor. Dizüstü bilgisayar kullanıcısıysanız “F” tuşlarını kullanırken “FN” tuşuna basılı tutup öyle “F” tuşlarına basın. Eğer BIOS’a giriş yapmamızı sağlayacak tuşu bilmiyorsanız tek tek deneyerek bulmanız gerekebilir.)

 

3. BIOS’a girdiğimizde bizi aşağıdaki görseldeki gibi bir ekran karşılayacak.

 

Windows 10 Kurulum
BIOS Ayarları (1)

4. Buradaki menüler arası geçişleri ok tuşlarını kullanarak yapıyoruz. Yapmamız gereken tek ayar Secure Boot özelliğini kapatmak. Bu ayarı genelde Security veya Boot menüsünde bulabilirsiniz. Secure Boot özelliğini bulduktan üstüne aşağı – yukarı yön oklarını kullanarak gelip Enter tuşuna basıp “Disabled” seçeneğini seçin. 

 

Windows 10 Kurulum
BIOS Ayarları (2)

5. Bu ayarı yaptıktan sonra “Exit” menüsüne gelip Exit Saving Changes seçeneğini “Enter” tuşuyla seçin ve gelen uyarı ekranına Yes olarak seçtikten sonra bilgisayarımız yeniden başlayacak.

 

Windows 10 Kurulum
BIOS Ayarları (3)

6. Beşinci maddede bahsedilen bilgisayarın yeniden başlama anında anakart veya bilgisayar logosu görüldüğünde “F12” (dizüstü bilgisayarlarda FN + F12) tuşuna basarak Boot Menu’ye giriyoruz. (Boot Menu tuşu genellikle çoğu bilgisayarda aynı oluyor fakat değişkenlik gösterme ihtimali var.)


7. Boot Menu’ye girdikten sonra Windows yazdırdığımız USB Bellek veya DVD’yi buradaki listeden Enter tuşuyla ile seçiyoruz ve Windows yükleme ekranın açılmasını bekliyoruz. 2 – 3 dakika bekleyebilirsiniz merak etmeyin açılacaktır. :)

 

Windows 10 Kurulum
Boot Menu

8. Görselde görüldüğü üzere kurulum ekranına gelmiş bulunmaktayız. Buradaki aşamaları kendi seçimlerinize göre seçip ilerliyoruz.

Windows 10 Kurulum
Kurulum Ekranı (1)
9. Gelen pencerede “Şimdi Yükle” butonuna tıklıyoruz. Ardından gelen bildiri metnini lisans koşulları kabul ediyorum kutucuğuna tıklayarak geçiyoruz.

Windows 10 Kurulum
Kurulum Ekranı (2)

10. Bu aşamada bizi “Nasıl bir yükleme yapmak istiyorsunuz?” sorusuyla karşılayan pencere karşılıyor. Biz sıfırdan temiz kurulum yapacağımızdan Özel: Yalnızca Windows’u yükle (Gelişmiş) seçeneğine tıklıyoruz.

 

Windows 10 Kurulum
Kurulum Ekranı (3)

11. Şimdiki aşamada “Format Atmak” deyiminin tam manasıyla uygulandığı yere geldik. Burada listelenen diskleri tek tek bir kere seçip aşağıda yer alan Sil butonuna tıklayarak siliyoruz ta ki listede tek bir disk kalana kadar. Sonra ileri diyerek diğer aşamaya geçiyoruz.
 

Windows 10 Kurulum
Disk Silme İşlemi

Windows 10 Kurulum
Diskleri Sildikten Sonra Olması Gereken

12. Disk silme işlemini de tamamladıktan sonra ileri diyoruz ve kurulum başlıyor. Kurulum süresi bilgisayarınızdaki diskin hızına göre değişebilir.

 

Windows 10 Kurulum
Kurulum Ekranı (4)

13. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayar yeniden başlayacaktır. Yeniden başladıktan sonra bilgisayarın açılması 2 – 3 dakika sürebilir.

 

Windows 10 Kurulum
Kurulum Sonu

14. Bilgisayar yeniden başladıktan sonra Windows’un birkaç temel ayarlarının yapılacağı arayüzle karşılaşıyoruz.

 • Bölge ile başlayalım bu doğru mu kısmından bulunduğunuz ülkeyi seçiyoruz.

 • Doğru klavye düzeni mi kısmından kullandığınız klavyenin düzenini belirliyorsunuz. (Türkçe Q veaya Türkçe F)

 • İkinci bir klavye düzeni eklemek istiyor musunuz kısmını “Atla” diyerek geçelim.

 • Hadi sizi bir ağa bağlayalım kısmını sol aşağıda “İnternet bağlantım yok” butonuna tıklayarak geçin. (Windows açıldıktan ve belli aşamaları geçtikten sonra internete bağlanacağız)

 • İnternete bağlandığınızda keşfedilecek çok şey var kısmını da sol aşağıdan “Sınırlı kurulumla devam et” butonuna tıklayarak geçiyoruz.

 • Bu bilgisayarı kim kullanacak başlığındaki yere isminizi veya kullandığınız bir Nick’i vs. yazabilirsiniz.

 • Cihaz için gizlilik ayarlarını seçin kısmında bir sürü seçenekler göreceğiz. Bunların hepsini “Hayır” diyerek tamamiyle kapatmanızı öneriyorum. Microsoft zaten yeterince verilerimizi topluyor.

 • Son olarak etkinlikleriniz eşitlensin mi? Sorusuna da “Hayır” diyerek temel ayarları yapmış oluyoruz.

Bu aşamaları geçtikten sonra kısa bir yapılandırma süresini bekliyoruz. 

Windows 10 Kurulum
Son Yapılandırma Süreci
 Ve kurulum tamamiyle bittikten sonra masaüstü bizleri karşılıyor. :)

Windows 10 Kurulum
Masaüstü İlk Açılış

7 - Kurulum Sonrasında Yapılacaklar 

Windows kurulumunu tamamladık. Bu başlıkta ise Windows kurulumunu yaptıktan sonra yapılacak bazı işlemlere değineceğiz. Özellikle kurulama başlamadan önce yapılacaklar kısmında bahsedilen yedeklemeleri yaptıysanız buradan başlayalım kurulumdan sonraki işlemleri.

a) Sürücülerin Yüklenmesi

 Beşinci adımda sürücüleri depolama aygıtına yedeklemiştik. Bu sürücüleri tek tek kurup kurulum sonunda bilgisayarı yeniden başlatarak sürücülerin yüklenmesini tamamlayalım.

b) Yardımcı Yazılımların Yüklenmesi

Beşinci adımda indirme linkini verdiğim yardımcı yazılımların paket halini yedeklediysek sıra onu kurmaya geldi. Yapmanız gerekenler çok basit. 

 • aio-runtimes-2.5.0.exe'yi çalıştıralım ve programın paketten çıkarılmasını bekleyelim.
 • Kurulum tamamlandığında aşağıdaki görselde bulunan pencere açılacak.
 
Windows 10 Kurulum
Yardımcı Yazılımların Kurulumu

Programın üst kısmında bulunan "detailliert" sekmesine gelip bütün kutucukları seçin ve "İnstallieren" butonuna basın ve kurulumu başlatın.Yardımcı yazılımların kurulumu bittince pencere kendiliğinden kapanacaktır. Bilgisayarda kullanacağınız çoğu programın ihtiyacı olacağı Visual C++ kütüphaneleri, Direct X .NET Framework... gibi yardımcı yazılım sayesinde kullandığınız programlarda ve oynayacağınız oyunlarda sorun yaşama riskinizi düşürmüş olursunuz.

c) Windows Update Yapılması

Şimdi bilgisayarımızı internete bağlayıp Windows Update yapma zamanı. Windows Update üzerinden işletim sistemine gelen güncellemeleri indirip kararlılığı arttıracağız. Bunun için yapmamız gereken tek şey Başlat tuşu > Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update kısmından “Güncellemeleri Denetle” butonuna tıklamak. Güncellemelerin indirildikten sonra kurulması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

d) Disk Oluşturma

Burada anlatılanlar isteğe bağlı olarak yapılabilir. Standart C diskinin yanına yedek bir disk daha oluşturmak isteyenler için yapmaları gerekenler aşağıda anlatılıyor.

 • Sol aşağıda Windows butonuna sağ tıklayıp “Disk Yönetimi” seçeneğine tıklayalım.
 • Disk Yönetimi açıldığında disklerin listelendiği ve grafiklerle gösterildiği bir arayüzle karşılaşacağız. Görselde gösterildiği gibi “C” diskinin bulunduğu kutucuğun üstüne sağ tıklayıp “Birimi Küçült” seçeneğine tıklıyoruz.
 
Windows 10 Kurulum
Disk Oluşturma (1)
 • Birimi Küçült dedikten sonra C diskinden ne kadar pay alıp yeni bir disk alanı oluşturacağımızı belirlememiz gerekiyor. Bunu MegaByte (MB) cinsinden hesaplıyoruz. Ben 50GB depolama alanına sahip bir disk oluşturacağım için 50000MB yazdım.
Windows 10 Kurulum
Disk Oluşturma (2)


 • C diskinden gerekli depolama alanını aldık ve yeni bir disk oluşturmak için ayrılmamış alanı biçimlendirmemiz gerekiyor. Ayrılmamış yazan kutucuğun üstüne sağ tıklayıp “Yeni Basit Birim” seçeneğine tıklıyoruz.
Windows 10 Kurulum
Disk Oluşturma (3)
 • Bundan sonra bütün pencereleri ileri diyerek geçiyoruz fakat aşağıdaki görselde belirtilen kısma gelince “Yeni Birim” yazan kutucuğa oluşturacağınız diskin ismini yazacaksınız ve son kez ileri deyip ve son butonuna tıkladıktan sonra diskiniz oluşmuş olacaktır.
Windows 10 Kurulum
Disk Oluşturma (4)


8 - Bitiş

Bütün rehberi bilgisayarınıza uyguladığınızda artık Windows bilgisayarınıza temiz bir şekilde kurulmuş olacaktır. Bundan sonra kişisel verilerinizi bilgisayara aktarabilir kullanmaya başlayabilirsiniz.
 
Oldukça ayrıntılı bir şekilde Windows 10 kurulum rehberini sizlerle birlikte işledik. Dileriz ki siz kullanıcıların yararına olmuştur. Bu içerik web sitemizin birinci yarısını kapsıyor. İkinci yarısı ise Windows Hızlandırma konusu. Bu ikisini birlikte bilgisayarına uygulamanız durumunda kesinlikle olumlu değişikliği fark edeceksiniz. Ama elbette ikisini de yapmak zorunda değilsiniz bu konuda seçim tamamen size ait. Dilerseniz sadece kurulumu yapar öyle kullanırsınız veya sadece bilgisayarınızda kurulu olan Windows’u hızlandırıp keyfinize bakarsınız. Bizimkisi küçük bir tavsiye. ;)